Novinky
Poistné riziká vo veľkom poľnohospodárskom podniku
V júli sme mali tú možnosť sa porozprávať s človekom, ktorého meno je medzi poľnohospodárskymi podnikmi rozhodne známe. Zuzana Benešová, MSc, MBA, celú dekádu riadila dánsku skupinu poľnohospodárskych podnikov Donau farm, jednu z najväčších poľnohospodárskych skupín, pôsobiacej na našom území. V súčasnosti, prostredníctvom vlastnej spoločnosti Optimal Management ako profesionálny externý konzultant, pomáha a radí iným podnikom pôsobiacich v rôznych priemyselných oblastiach, nie len tým poľnohospodárskym. Špecializuje sa na poradenstvo pre rôzne úrovne riadenia podnikov, efektívnemu nastaveniu manažmentu, financií, či celých procesov riadenia v podnikoch. Ako ona sama hovorí: „upratuje v manažmente firiem“.
Nás zaujímali práve jej skúsenosti z oblasti poľnohospodárskych podnikov, ako vníma ich situáciu a postavenie z pohľadu poistných rizík a aké možnosti táto oblasť stále ponúka.
O Vás je známe, že ste pôsobila na najvyšších miestach v rámci riadiacej štruktúry veľkej poľnohospodárskej skupiny podnikov. Spomínate si ešte, v akom stave bola firma úplne na začiatku, v dobe, keď ste v nej začali pôsobiť?
Úprimne povedané, v mojich začiatkoch v poľnohospodárstve som sa veľmi tešila na takúto zmenu, avšak bola som aj sklamaná vtedajšou situáciou vo firme. Nebola zrovna ružová, nemala som to v začiatkoch rozhodne ľahké. Bola som zvyknutá, že takmer v každej firme, pre ktorú som pracovala, či už ako zamestnanec, alebo formou poradenských služieb, som niečo menila, nastavovala, alebo mojimi slovami upratovala, aby to bolo krajšie, jednoduchšie, efektívnejšie. A podobne to bolo aj tu. Nebol tu vtedy systém, ktorý by plnohodnotne fungoval. Bolo nevyhnutné vymeniť starý, tradičný spôsob manažérskeho riadenia za moderný a profesionálnejší.
Čo tým presne myslíte? Poľnohospodárstvo je predsa našim tradičný odvetvím, čo teda v takom agropodniku „odrazu“ nemohlo fungovať? Stroje idú na pole a robia svoju prácu. Keď je žatva, skosí sa, naskladní. Čo to znamená, keď poviete, že „to nefunguje“?
Na to všetko, čo ste popísali treba ľudí, treba vstupy, treba financie a rozhodne sa treba uistiť, že to čo skosíte, bude v správnom čase, kvalite a predáte to za tú najlepšiu cenu a dokonca, že vám odberateľ aj zaplatí. No to všetko nie je také jednoduché ako to na prvý pohľad vyzerá. Mnoho ľudí si to zjednodušene predstavuje a najmä, mnohí majú predsudky o poľnohospodárstve, že je to práca, ktorú môže robiť ktokoľvek, veď je to „iba“ poľnohospodárstvo, čo je na tom také výnimočné.
Môžete nám teda špecifiká poľnohospodárstva, ktorá ho robia výnimočným, bližšie popísať?
Myslím, že je výnimočné v mnohých aspektoch. Je nesmierne náročné nájsť v dnešnej dobe ľudí, ktorí by mali záujem pracovať v tomto odvetví. Dať mladým, neskúseným do rúk možnosť riadiť tak drahú techniku? Nechať vonku napospas osudu počasia komodity na poli? Predávať za trhové ceny, kde si každý všimne zmenu ceny čo len o 1 EUR? Bojovať za pozemky, ktoré obrábate? A mohla by som hovoriť ešte veľmi dlho. Hlavná výnimočnosť je v tom, že výsledkom je produkt, ktorý potrebuje každý z nás. Je jedno, či sa bavíme o živočíšnej produkcii, alebo rastlinnej prvovýrobe. Poľnohospodárstvo by malo byť na piedestáli dôležitostí odvetví.
Z nášho pohľadu popisujete riziká rôzneho druhu a pôvodu, spomenuli ste napríklad problémy s počasím, či modernú a drahú techniku v rukách začínajúcich pracovníkov. Ako sa zvyknete vyhýbať týmto rizikám?
S týmito rizikami už treba počítať. Takzvané nepredvídateľné udalosti sa stávajú čoraz častejšie, no nevieme ich nijako ovplyvniť. Máte drahý stroj, no keď s ním pracujete, občas sa niečo pokazí. Máte odberateľa, ktorý je dnes na vrchole, no zajtra z nejakého dôvodu možno nemá peniaze, aby vám uhradil faktúru. No a samotnou kapitolou, významnou, je počasie. Ja osobne som človek, ktorý nemá rád negatívne prekvapenia a tiež skôr hrávam na istotu, nie som zrovna adrenalínový hráč, ktorý má rád riziko. Preto mám rada, ak ma takéto prekvapenia nedostanú do finančných problémov. Po celé roky riešim krytie rizík formou dostatočného poistenia.
Ktoré oblasti v rámci poľnohospodárskeho podniku pokladáte za kľúčové z pohľadu poistenia?
Na úvod určite techniku, aby podnik vôbec mohol vykonávať svoju činnosť.
Myslíte zákonné poistenie? Alebo aj nejaké základné minimum navyše? Iba pri drahých strojoch?
Nie, nie. Zákonné je zákonné. Ak sa bavíme o poistení rizík, určite pri technike lom stroja. Samozrejme, že nemusí byť poistená celá flotila strojového vybavenia, treba zohľadniť, čo a v akej miere využívam, aké sú tam potenciálne riziká a vyhodnotiť, či je potrebné poistiť všetko a mať tak výhodnejšie poistné, alebo skutočne len tú najdôležitejšiu techniku.
A čo ďalej? Techniku máte zabezpečenú. Čo ostatné riziká?
Ak sa pozrieme na to, aké istoty majú podnikatelia, aký je stav vymožiteľnosti práva na Slovensku, a nie len tu, taktiež Covid kríza dostala na kolená mnohé firmy...tak určite odporúčam riešiť poistenie pohľadávok a tiež si nastaviť striktné a jasné pravidlá hry pri predaji komodít, či zvierat.
Mnoho podnikov ale vníma poistenie pohľadávok ako niečo, čo nepotrebujú. Veď v najhoršom prípade dohodnú splátkový kalendár, prípadne dlhšiu splatnosť.
To je presne to, čo neodporúčam. Samozrejme, v ojedinelých prípadoch áno. No najdôležitejšia je komunikácia. Odberateľ a dodávateľ, ktorí majú spolu už dlhodobý vzťah, musia spolu komunikovať akonáhle nastane nejaký problém. Či už s odberom alebo splatnosťou. Každý problém sa dá riešiť, ak sa komunikuje ešte v počiatkoch. Ale zovšeobecňovať to na automatické predĺženie splatnosti či splátkové kalendáre, je pomalá cesta k záhube. Treba zvážiť, s akými partnermi obchodovať, preverovať si ich skóre, preverovať si, kto je za nimi, a ak je minimálne niekto pre nás novým obchodným partnerom, prípadne aj dlhodobý, ale ideme do významného objemového kontraktu, rozhodne by som v dnešnej dobe neriskovala a určite by som si pohľadávky poistila. Pre kľudný spánok a istotu, že moje cash flow je chránené, je to zanedbateľná čiastka.
Odporučili by ste poľnohospodárom ešte nejaké poistenie rizík?
Jednoznačne áno. Poistenie plodín. Máte auto? Určite si ho dávate, pokiaľ tú možnosť máte, tak do garáže alebo pod prístrešok. V lete máte doma pootvárané okná. Ale keď ide búrka, tak ich zavriete. Taktiež keď odchádzate z domu, dom zamknete, aby vás náhodou nevykradli. Ale ako ochrániť niečo, čo máte voľne vonku len tak na poli? A nebavíme sa iba o malom políčku na záhradke. Bavíme sa o stovkách, či tisíckach hektárov, na ktorých máte svoje „autá, domy, cennosti“, len tak voľne, nestrážené, nezamknuté, neprekryté prístreškom. Pre poľnohospodára to, čo má hodnotu a z čoho žije, je tam vonku. A nemá si to ako inak ochrániť pred týmito pekne povedané „výkyvmi počasia“ inak, ako poistením. Keď si uvedomíme, aké živly každý rok ničia domy, lesy, rieky sa vylievajú, krúpy padajú v lete, v neskorú jar pomrzne úroda, tak je pre mňa samovraždou, ak by som plodiny nepoistila.
A ak už máte teda všetko skosené, máte to na sklade, tak už to máte pod prístreškom a netreba už poisťovať, či odporúčate aj tu poistenie?
Tu už to vidím veľmi individuálne. Sú poľnohospodárske podniky, ktoré skladové kapacity nemajú ideálne. Majú staré sklady, sem tam diera v streche, robia čo môžu, aby postupne investovali do rekonštrukcií a lepších a kvalitnejších skladových priestorov. A tu práve treba zvážiť čo uskladňujem, ako dlho preskladňujem a najmä v akých podmienkach. Samozrejme, že si nemôže dať niekto poistiť nepoistiteľné. Ale ak máte zabezpečené sklady, no bohužiaľ i tu sa môže stať, že vznikne požiar, zatečie vám do skladu, navlhne pšenica, tak tú už predáte možno len ako kŕmnu, ak vôbec. A čo skladovanie zásob ako je napríklad osivo, hnojivo, či nebezpečná a súčasne drahá chémia? Určite tu je potrebné zvážiť plusy a mínusy poistenia. A tu môže pomôcť práve aj správny maklér. A nie len pri tomto poistení.
Na základe čoho ste sa rozhodovali?
Osobné pocity, matematika a odporúčania Grandenu. Veľmi pozitívne ma prekvapila pomoc a poradenstvo zo strany spoločnosti Granden v úvode našej spolupráce. Ponuka na poistný audit prišla priamo od nich, no nestála nás ani cent. Prešli si s nami absolútne všetky farmy, úplne všetky stroje, všetky sklady. Bolo to ako robiť inventúru majetku 😊. Ale záver bol prekvapivý. Sami prišli následne s návrhmi, čo odporúčajú poistiť, ale aj s tým, čo neodporúčajú poistiť. To ma nesmierne prekvapilo. Nešlo im o to, aby na nás zarobili, ale aby získali dlhodobo spokojného klienta. Iba vďaka poistnému auditu sme hneď v prvý rok ušetrili 20% na poistných nákladoch. Každé nové poistné zmluvy sme s nimi konzultovali, dojednávali podmienky v poisťovni, výnimky na riziká. A ako ďalší benefit vidím rýchle plnenia pri poistných udalostiach.
Takže spoluprácu s Granden vidíte pozitívne?
Rozhodne. Ako jednotlivec bez ohľadu na to, či som fyzická alebo právnická osoba, by som nikdy nedojednala také špeciálne poistné podmienky ako vďaka nim. Nemusela som riešiť poistné udalosti. Nahlásením to končí, riešia ju oni. Môžem určite vyzdvihnúť iba plusy. Komunikácia je na výbornej úrovni. S kýmkoľvek od nich hovorím, vždy je to odborník na správnom mieste. A mne ušetrili okrem peňazí i more času, ktorý viem použiť na riadenie.